Airfel Klima P1 Arızası

Klimalar mekanik aksamdan çok elektronik aksama sahip cihazlar. Zaman ilerledikçe de mekanik kısmı azalarak elektronik kısmı büyümeye devam ediyor. Bu da arızaları ve bozulmaları daha komplike hale getiriyor. Airfel klimalarda herhangi bir arıza olması durumunda belirli hata kodları ile arızanın ne olduğunu kullanıcıya iletir. Bu arızanın giderilmesi ve tamir edilmesi ile ilgili oldukça faydalı bir etkendir.

Airfel Klima P1 Arızası

Airfel Klimalarda P1 hata kodu alınması dış ünitede bulunan inverterin arızalanması anlamına gelir. İnverter klima içerisinde oldukça önemli bir konuma sahiptir. Çünkü voltajların dalgalanması durumunda klima motorunun zarar görmemesi için gelen elektrik akımını düzenler. Gerekli gördüğü yerde ise klima motoruna korumak için elektrik akışını keser ve belirli bir süre klimanın kapalı kalmasını sağlar. Aşırı dalgalanma koruması amacı ile kullanılan inverterin arızalanması klimanızın P1 arızası vermesine neden olur ve klimanın çalışmasını engeller.

Klimanızda P1 hatası almış olduğunuzda ilk yapmanız gereken şey klimayı fişten çekerek voltajların düzelmesini beklemek olmalıdır. Daha sonra tekrar açtığınızda hala aynı hatayı veriyorsa klimayı resetleyerek düzelip düzelmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer resetlemek de sorunu çözmediyse Airfel servisi aramanız gerekir.

P1 hatası veren klimalarda ilk kontrol edilen parça inverterdir. Eğer parça arızalanmış ise yenisi ile değiştirilerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer sorun inverterden kaynaklanmıyorsa o zaman sorun elektronik kartta olabilir. Kartlar genelde tamir edilmediği için yenisi ile değiştirilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA SERVİSİ ARA
Profilo Servis Altus Servis Baymak Servis Demirdöküm Servis Kombicozum.com Arizacozum.com Klimacozum.com Bulasikcozum.com Camasircozum.com