Airfel Kombi F4 Arızası

Günümüz gelişen teknolojisi ile beraber insanların evindeki elektronik bir cihazında arıza ile karşılaşıldığında başvurdukları yerlerin başında internet geliyor. Çünkü gelişen teknoloji getirdiği nimetlerden birisi olan internet sayesinde bilgiye erişim oldukça kolay hale geldi. Bununla birlikte kullanıcılar cihazlarının arıza yapma nedeni ve çözümü hakkında yeterli bilgiye sahip olabiliyorlar.

Biz de bugün birlikte Airfel Kombi F4 arızasını inceleyeceğiz.

Öncelikle Airfel marka kombinizde F4 kodlu hatayı alıyorsanız bu kombinizin sorunsuz bir şekilde ateşleme yaptığını fakat iyonizasyon çubuğunun bu ateşlemeyi görmediği anlamına gelir. Peki nedir bu iyonizasyon çubuğu? İyonizasyon çubuğu, kombinin güvenlik parçalarından birisidir. Kısaca örnek vermek gerekirse; siz sıcak suyu ya da kaloriferi açtığınızda bu talebi ilk olarak cihazın beyni olarak tabir edilen elektronik kart, hemen ateşleme devrelerine komut göndererek ateşlemenin oluşmasını sağlar.

Bu komut ile gaz açılır ve ateşleme çubuklarına akım gönderip çakmağın çakmasını ister. Fakat tüm bunları eksiksiz yerine getirildiğini iyonizasyon elektrodu ile anlar. Fakat elektronik kart ise bunu şu şekilde anlar: Alevin meydana geldiği bölümde iyonizasyon alev oluşması ile bir direnç oluşur ve bunu anında elektronik karta iletir. Bu noktada kart her şeyin yolunda gittiğini anlar ve ateşlemeye devam eder.

Eğer 10 saniye içerisinde bu talebi almaz ise bir şeylerin ters gittiğini yani alev oluşmadığını düşünerek gazı kapatır ve F4 hatası bu şekilde meydana gelir.

Eğer siz de Airfel Kombi F4 Arızası alıyorsanız ilk olarak kombinize reset atın ve sıcak su ya da petekleri açın. Hata devam ediyorsa ateşleme elektrodunu kontrol edin.(Kablosu çıkmış olabilir) Hata hala devam ediyorsa sorun elektronik karttan kaynaklanmaktadır.

Bu durumda kullanıcı olarak maalesef yapacak bir şeyiniz kalmamaktadır.

Kullanıcı olarak yapacağınız tek şey; en yakın Airfel kombi servis ekibinden yardım talebinde bulunmaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TIKLA SERVİSİ ARA
Profilo Servis Altus Servis Baymak Servis Demirdöküm Servis Kombicozum.com Arizacozum.com Klimacozum.com Bulasikcozum.com Camasircozum.com